تخفیف!

ایتن طرح و فرم

دوره ی مبانی هنرهای تجسمی در مدرسه ی باهاوس آلمان

۵۹.۰۰۰ تومان

شناسه محصول: 9789646130258 دسته:

جزئیات کتاب

وزن 223 گرم
ناشر

مارلیک

نویسنده

مترجم

سایز کتاب

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

نوبت چاپ

چاپ هشتم

درباره ی کتاب ایتن طرح و فرم  :

کتاب ایتن طرح و فرم می گوید تضاد بین سایه و روشن یکی از مهمترین و بیان گر ترین عناصر ترکیب بندی برای نقاش محسوب می شود. دانشجویان باید پیش از هر چیز به خوبی بیاموزند که تمامی جلوه های تضاد عناصر نسبی هستند. یک خط بر حسب آن که در کنار خط بلند تر یا کوتاه تری باشد، به همان ترتیب کوتاه تر یا بلند تر به نظر خواهد رسید.
در یک ترکیب بندی تصویری ، یک فرم بزرگ و تیره ، در صورتی که در مقابل یک فرم روشن قرار بگیرد ، می تواند برجسته و چشم گیر شود . یا یک سایه ی خاکستری ، بر حسب آن با سایه ی روشن تر یا تیره تری مقایسه شود ، به همان ترتیب تیره تر و روشن تر جلوه خواهد کرد.اگر قرار است ترکیب بندی در یک تضاد خاص محوریت یابد این نسبیت ها نقش مهمی ایفا خواهند کرد. دو عنصر متضاد باید به گونه ای انتخاب شوند که به بیان معین و مشخص منتهی شود.

ایتن طرح و فرم و تمرین مقدماتی تضاد سایه ها

برای تمرین مقدماتی مطالعه ی تضاد سایه و روشن دانشجویان را وا داشتم تا یک دایره ی سفید و یک دایره ی سیاه رسم کنند. دانشجویان به سرعت دریافتند که خط کناری دایره ی سفید برروی کاغذ سفید نمی تواند گویای سطح سفید دایره باشد. از این رو فقط زمانی که زمینه ی پیرامونی دایره دارای سایه ی تیره تری باشد، این کار امکان پذیر است.
دانشجویان همچنین به تجربه دریافتند که سایه ی پیرامونی باید به چه اندازه تیره باشد تا دایره سفید به نظر برسد. آنان دریافتند که حتی یک سایه ی ظریف خاکستری روشن هم می تواند برای این کار کافی باشد. در این کتاب فقط درباره ی مشخصه ی تضاد نور و تاریکی و نمایش و بازنمایی آن با سفید و سیاه بحث خواهم کرد…

درباره ی یوهانس ایتن نویسنده ی کتاب ایتن طرح و فرم :

یوهانس ایتن ( Johannes Itten)  یکی از آموزگاران بزرگ هنر رنگ در عصر جدید به شمار می آید. او نخستین فردی است که در زمینه شناخت مفاهیم رنگ ، اصول و قوانینی وضع کرد که تا به امروز به قوت و اعتبار خویش پا برجاست. کمتر کسی در مقام وی سالهای زیادی بیش از 5 دهه از عمرش را وقف تعلیم رموز جنبه های بصری و روانی و زیبایی شناسی رنگ می کند. ایتن به ارتباط بین موسیقی و رنگ پی برد و نخستین فردی بود که به مفهوم مجرد رنگ در نقاشی های هندسی توجه کرد.
ایتن در 11 ماه نوامبر سال 1888 در نزدیکی ( تون ) سوئیس متولد شد. علاقه وافر به نقاشی و رنگ او را واداشت تا در سال 1913 برای تحصیل این هنر به اشتوتگارت پیش ( آدولف هولز ) تئوریسین و معلم بر جسته آلمانی در رنگ برود.
شیفتگی به رنگ ایتن را واداشت تا به آثار بر جسته استادانی چون ( گوته ) و ( شوپنهاور ) و ( رونگ ) با دید پژوهشگرانه نگاه کند. ایتن از اشتوتگارت به وین رفت و در این شهر بین سالهای 1919-1916 مکتب هنری اش را به راه انداخت. اصرار او در مورد خود جوشی و ابراز فردی به رنگ با پشتوانه دانش کافی و انضباط و تعلم موجب شهرت او شد.
در سال 1919 او با چهارده تن از شاگردانش به شهر ( وایمار ) رفتند در این شهر او عضو ( باوهاس ) معروف شد که ( والتر گروپیوس ) آن را بنا نهاده بود ایتن اغلب کلاسهای خود را با چند تمرین شرقی و کنترلهای بدنی آغاز می کرد.
او می گوید :
کسی که می خواهد استاد رنگ شود باید هر رنگ را در ترکیبات بی نهایت با سایر رنگ ها ، بهتر ببیند ، بهتر احساس کند و بهتر تجربه کند.
 کتاب ایتن طرح و فرم را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.
0/5 (0 نظر)