تخفیف!

سرچشمه ی تصوف در ایران

سرچشمه ی تصوف در ایران تاثیرات تعلیمات بودایی در فرهنگ ایران و تصوف ایران از نظر فلسفی

۷۶.۵۰۰ تومان

شناسه محصول: 9786222671570 دسته:

جزئیات کتاب

وزن 450 گرم
ناشر

نگاه

نویسنده

سایز کتاب

نوع جلد

سخت

تعداد صفحات

درباره ی کتاب سرچشمه ی تصوف در ایران :

سرچشمه ی تصوف در ایران را برخی در هند و ادیان کهن آن، و بعضی در ادیان ایران باستان از مهر، میترا، آئین بهی و زردشتی می جویند. عده ای نیز عقاید صوفیه را تلفیقی از همة این موارد با اسلام می دانند.
مطالب کتاب سرچشمه ی تصوف در ایران، یادداشت های مرحوم سعید نفیسی دربارة تاریخ تصوف، و همچنین یادداشت های شاگردان وی در این باره است.
در کتاب سرچشمه ی تصوف در ایران مباحثی چون آثار تعلیمات بودایی در فرهنگ ایرانی، تصوف ایرانی از دیدگاه فلسفی، نفوذ مانویان در تصوف، و تاثیر تعلیمات یهود و نصارا و یونانیان در تصوف مطرح می شود. نگارنده در بخش هایی از کتاب به طریقت، شریعت و کتاب های مهم صوفیه در ایران پرداخته و سماع، تصوف و آداب صوفیه را بررسی کرده است. قسمتی از کتاب به سلسله نسب فرقه های تصوف ایران و هند و طریقة ملامتیان اختصاص دارد.

درباره ی نویسنده کتاب سرچشمه ی تصوف در ایران :

سعید نفیسی، ادیب، تاریخ نگار، نویسنده، مترجم و شاعر ایرانی بود.او جزو نسل اول استادهای دانشکدهٔ تاریخ دانشگاه تهران بود.سعید نفیسی، در ۱۸ خرداد ۱۲۷۴ خورشیدی در تهران به دنیا آمد.
او فرزند میرزا علی اکبر ناظم الاطبا (معروف به ناظم الاطباء کرمانی) و از نوادگان حکیم نفیس بن عوض کرمانی (طبیب نامدار ایران در قرن نهم هجری) و برادر علی اصغر نفیسی ملقب به مودب الدوله بود. حبیب نفیسی برادرزاده اوست.تحصیلات سه سالهٔ ابتدایی را در مدرسهٔ شرف، یکی از …
 مطالبی که در این کتاب به نظر خوانندگان گرامی می رسد،یک قسمت از یادداشت هایی است که برای تدریس تاریخ تصوف در دورۀ دکتری ادبیات دانشگاه تهران [تهیه] کرده ام و برخی تقریراتی است که دانشجویان عزیز از من شنیده اند و یادداشت و تندنویسی کرده اند و به یادگار به من سپرده اند. قسمتی از آغاز این مطالب سابقا به عنوان «تأثیر تعلیمات بودایی در فرهنگ ایران» و «تصوف ایران از نظر فلسفی» در مجلۀ فرهنگ نو (شماره های ۳ و ۴ و ۵ و ۷) چاپ شده است و در این کتاب برخی از آن مطالب را تکمیل کرده ام.
*****
چون سفرهایی در پیش دارم و خستگی و درماندگی مرا بیم می دهد که نتوانم مباحث دیگر بر این یادداشت ها بیفزایم و آنچه هست پراگنده شود و از میان برود، این است که در انتشار آنها شتاب کردم؛ وگرنه در این زمینه کتابی بسیار مفصل تر از این و در چند مجلّد می بایست فراهم آید. مباحثی که از این یادداشت ها و تندنویسی ها بیرون آورده ام برای تکمیل چندین کتابی است که در این اواخر در تاریخ تصوف به زبان فارسی فراهم شده و تحقیقاتی است که خاورشناسان در این زمینه کرده اند. در این کتاب من تنها به نکاتی پرداخته ام که دیگران پیش از من یا بدان ها توجه نکرده اند و یا برخی تعصب ها مانع از بیان آنها شده است.
این کتاب سرچشمه ی تصوف در ایران را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.
0/5 (0 نظر)