تخفیف!

سقوط قسطنطنیه

نویسنده در این کتاب، سقوط امپراتوری روم شرقی به دست سلطان محمد فاتح را اساس رمانی زیبا و دلکش قرار می دهد.

۱۷۶.۰۰۰ تومان

شناسه محصول: 9786229734797 دسته:

جزئیات کتاب

وزن 880 گرم
ناشر

تاو

نویسنده

مترجم

سایز کتاب

نوع جلد

سخت

تعداد صفحات

نوبت چاپ

چاپ اول

درباره ی کتاب سقوط قسطنطنیه نوشته ی میکا والتاری :

کتاب سقوط قسطنطنیه اثر میکا والتاری با ترجمه ذبیح الله منصوری است؛ هر که قدری در تاریخ مطالعه دارد می داند، روزی که سلطان محمد فاتح بر قسطنطنیه غلبه کرد و حکومت امپراتوری روم شرقی را مضمحل نمود، این امپراتوری دیگر از لحاظ وسعت، ثروت و قدرت دیگر امپراتوری قدیم نبود و تمام کشورهایی که امپراتوری روم شرقی یا بیزانس را تشکیل می دادند، از آن جدا شد و برای این امپراتوری جز پایتخت، یعنی قسطنطنیه و حومه آن باقی نماند. اگر امپراتوری روم شرقی دارای قدرت گذشته بود، سلطان محمد، پادشاه عثمانی نمی توانست بر آن غلبه کند. به هر حال سلطه سلطان محمد فاتح بر پایتخت امپراتوری روم شرقی، از وقایع برجسته و تعیین کننده جهان می باشد و همه می دانند “مبدا عصر جدید” در دنیا شده است. در گذشته، راجع به جنگ قسطنطنیه که منتهی به پیروزی سلطان محمد فاتح شد، آثاری به زبان فارسی منتشر شده، اما در هیچیک از آنها علل شکست خوردن مدافعان قسطنطنیه و غلبه سلطان محمد فاتح با روشنی و استدلال صریحی که در این کتاب بیان شده، نیامده است. خواننده این کتاب بی ابهام و بدون معطل ماندن در پیچ و خم توضیحات نارسا، در قالب رمانی زیبا و شیرین بخوبی میفهمد که این واقعه بزرگ تاریخی، به چه عللی به وجود آمد و به کجا منتهی شد. نویسنده، وقایع کتاب را از زبان مردی به اسم “آنژلوس” که در پایان کتاب هویت اصلی وی آشکار می شود، بیان می نماید. بر نویسنده فنلاندی نباید ایراد گرفت که در بعضی از صفحات کتاب، تزیین ادبی را وارد متن تاریخ می کند. چون این نویسنده، بنیاد تاریخ خود را بر این اصل استوار کرده که خواننده از خواندن تاریخ خسته نشود.

این رمان در حالی آغاز می شود که ژان آنژ در آن قسطنطنیه با آنا نوتاراس ملاقات می کند و آنها بلافاصله عاشق یکدیگر می شوند. در ابتدا آنج از هویت خود بی خبر است ، اما بعدا متوجه می شود که او دختر مگاس دوکس لوکاس نوتاراس است.
آنج متعهد است که در کنار مسیحیان علیه نیروهای عثمانی اسلامی تا سر حد مرگ بجنگد. با این وجود ، رابطه قبلی وی با محمد باعث بی اعتمادی مداوم او به مسیحیان لاتین و یونان می شود.
سرانجام ژان آنژ به عنوان وارث برحق امپراطوران بیزانس آشکار می شود ، گرچه او علاقه ای به قدرت ندارد. قسطنطنیه سرانجام تحت حمله محمد قرار می گیرد ، آنا در حالی که در لباس مبدل سربازی بود ، می میرد و ژان توسط محمد مورد شکنجه قرار می گیرد.

 

قسمتی از کتاب سقوط قسطنطنیه نوشته ی میکا والتاری :

شما سلطان محمد را ندیده اید و نمی شناسید ولی من خوب او را می شناسم و می دانم چقدر جاه طلب و با استقامت و بی رحم است و من با دو چشم خود دیدم که سلطان محمد خشت می مالید تا دیگران را وا دارد که ، آجر به مقدار زیاد تولید کنند و استحکامات زودتر ساخته شود و افسرانش او را « اسکندر آسیا می خوانند.

زن پرسید برای چه او را اسکند آسیا می نامند ؟ گفتم اسکندر مقدونی از غرب به راه افتاد و به سوی شرق رفت و تمام کشورهای آسیا را مسخر نمود و سلطان محمد تصمیم دارد از شرق به راه بیفتد و به سوی غرب برود و تمام کشور های مغرب زمین را تصرف نماید و به همین جهت وی را اسکندر آسیا می خوانند ولی این مرد می داند که تا قسطنطنیه را تسخیر نکند محال است بتواند کشور های مغرب زمین را تصرف بنماید و لذا به طور حتم به این شهر حمله خواهد نمود …

 

کتاب سقوط قسطنطنیه نوشته ی میکا والتاری انتشارات تاو را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.

0/5 (0 نظر)