قلعه حیوانات ترجمه معصومه شاطرزاده

همه باه برابرند ، اما بعضی ها برابرترند

۵۰.۰۰۰ تومان

شناسه محصول: 9786007701111 دسته:

جزئیات کتاب

وزن 200 گرم
ناشر

نگاه آشنا

نویسنده

سایز کتاب

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

نوبت چاپ

چاپ اول

کتاب قلعه حیوانات یک رمان تمثیلی کلاسیک نوشته جورج اورول است که اولین بار در سال 1945 منتشر شد.  داستان کتاب قلعه‌ی حیوانات درباره‌ی گروهی از حیوانات اهلی مزرعه‌ای است که به امید برقرار کردن آزادی و برابری در برابر صاحب مزرعه شورش می‌کنند. بعد از پیروزی این انقلاب، خوک‌ها که هوش بیشتری نسبت به بقیه حیوانات داشتند، رهبری حیوانات مزرعه‌ را به عهده می‌گیرند و قوانینی را وضع می‌کنند که این قوانین با گذشت زمان دچار تغییر می‌شوند. قیام حیوانات درنهایت تبدیل به دیکتاتوری خوک‌ها می‌شود.

کتاب قلعه ی حیوانات اثر جورج اورول را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید. همچنین شما می توانید کتاب دنیای سوفی و غرور و تعصب را نیز به همراه تخفیف آن ها سفارش دهید.

بررسی کتاب قلعه حیوانات

این رمان نقد کمونیسم و اتحاد جماهیر شوروی است و خوک ها نماینده الیگارشی کمونیستی هستند. اورول شکست های کمونیسم را با نشان دادن اینکه چگونه قدرت حتی ایده آل ترین رهبران را فاسد می کند برجسته می کند. او همچنین ریاکاری کسانی را که ادعا می کنند به نفع مردم کار می کنند، اما در واقعیت فقط به دنبال حفظ قدرت خود هستند، افشا می کند.

یکی از جذاب ترین جنبه های کتاب قلعه حیوانات استفاده از شخصیت های حیوانات برای روایت داستان است. اورول از حیوانات به عنوان استعاره ای برای جامعه بشری استفاده می کند، جایی که خوک ها نماینده طبقه حاکم، اسب ها نماینده طبقه کارگر، سگ ها نماینده پلیس مخفی و گوسفند نماینده توده هایی هستند که کورکورانه از رهبران خود پیروی می کنند.

مضامین این رمان یعنی قدرت، فساد و انقلاب امروز هم مطرح است و یادآور اهمیت هوشیاری در حفظ یک جامعه عادلانه است. مبارزه حیوانات برای آزادی و عدالت در مزرعه حیوانات الهام بخش مردمی در سراسر جهان است که برای حقوق و آزادی های خود مبارزه می کنند.

شخصیت‌های داستان قلعه‌ی حیوانات

کتاب قلعه‌ حیوانات درواقع رمانی پاد آرمان‌شهری است. هر شخصیت در این کتاب درواقع نماد یک شخصیت‌ یا اتفاق است. آقای جونز صاحب مزرعه نخستین شخصیتی است که در رمان معرفی می‌شود؛ یک دائم‌الخمر الکلی که مزرعه‌اش در فقر مطلق قرار دارد اما همچنان از حیواناتش کار می‌کشد. شخصیت آقای جونر درواقع نماد شخصیت نیکلاس تزار دوم روسیه است.

شخصیت بعدی میجر پیر (Old Major) است

این خوک سن و سال دار درواقع کسی است که حیوانات را به شورش تشویق می‌کند. شخصیت میجر پیر نماد شخصیت ترکیبی کارل مارکس، یکی از فیلسوفان آلمانی که نظریه کمونیست را مطرح کرد و ولادیمیر لنین، رهبر حزب کمونیست روسیه است.

 

شخصیت باکسر در کتاب مزرعه حیوانات

و در آخر شخصیت باکسر که یک اسب است. اسبی نجیب، باوفا، قوی، ساده‌لوح و به‌شدت متعهد به کار است؛ باکسر سهم زیادی از کارهای فیزیکی مزرعه را انجام می‌دهد و تنها به یک باور معتقد است: «حق همیشه‌ با ناپلئون، خوک رهبر مزرعه، است.» شخصیت باکسر نماد آلکسی استاخانوف کارگر معدن روسی است. او در طول جنگ جهانی دوم با به‌کارگیری گروهی از کارگران ماهر ئ متخصص و تقسیم درست کار توانست 14 برابر میزان معمول زغال‌سنگ استخراج کند. شخصیت استاخانوف در جنگ جهانی به شخصیتی اسطوره‌ای تبدیل‌شده بود.

 

کتاب قلعه حیوانات

معرفی جورج اورول

جورج اورول که به‌ عنوان یک سوسیال – دموکرات در جریان جنگ داخلی اسپانیا با سیاست حکومت سوسیالیستی شوروی آشنا و از پاکسازی‌های خشونت‌آمیز دوران «ژوزف استالین» – که با نام «پاکسازی بزرگ» شناخته می‌شود – خشمگین بود، با نگارش رمان «قلعه حیوانات» از استبداد طبقه حاکم شوروی به سختی انتقاد نموده و معتقد بود نظام شوروی به یک دیکتاتوری بدل گشته است. در کتاب قلعه حیوانات، انقلاب حیوانات مزرعه، نماد انقلاب کارگری و سرنوشت آن بر ضد نظام سرمایه‌داری است.

 

آثار جورج اورول

جورج اورول (George Orwell) در آثار خود همه‌ وسایل و ابزار و عناصر داستان‌های علمی – تخیلی را به کار می‌گیرد، اما در واقع تالیفات او بیش از هر چیز تبلیغاتی‌ است: تبلیغات بر ضد کمونیسم و شیوه‌ حکومت استالین، و اصولا هر نوع رژیم استبدادی. هر چند که آثار خود را بر اساس اعتقادات سیاسی‌اش پایه‌گذاری می‌کند، از جنبه‌های هنری آن‌ها نیز غافل نمی‌ماند. او رمان‌نویسی را عالم اخلاق می‌دانست و از همین رو بود که راه سیاسی خود را در طغیان علیه‌ بی‌رحمی‌ها و سنگدلی‌های طرفداران فرانکو و استالین پیدا کرد.

 

در بخشی از کتاب قلعه ی حیوانات می خوانیم :

 

 

در دقایق اول حیوانات سعادتی را که نصیبشان شده بود باور نمی‌کردند. اولین اقدامشان این بود که دسته‌جمعی، گویی به‌منظور تحصیل اطمینان از اينکه بشری درجایی مخفی نیست. چهارنعل دورادور مزرعه تاختند و سپس به ساختمان مزرعه آمدند تا آخرین اثرات سلطه منفور جونز را پاک سازند. در یراق خانه را که در انتهای طویله بود شکستند؛ دهنه‎ها حلقه‌های بینی» زنجیرهای سگ و چاقوهای رنج‌آوری را که جونز به‌وسیله آن خوک‌ها و بره‌ها را اخته می‌کرد همه در چاه سرنگون شد.
افسارها، دهنه‌ها، چشم‌بندها و توبره‌های موهن به میان آتشی که از زباله‌ها در حیاط افروخته‌شده بود ريخته شد. شلاق‌ها هم به همچنین. حیوانات وقتی شلاق‌ها را شعله‌ور دیدند همه از شادی به جست‌وخیز درآمدند.
سنوبال روبان‌هایی را هم که با آن دم و یال اسب‌ها را در روزهای بازار تزیین می‌کردند در آتش انداخت. گفت:«روبان به‌منزله پوشاک است که علامت و نشانه انسانی است. حیوانات بایستی برهنه باشند.» باکسر با شنیدن این بیان کلاه حصیری‌اش را که در تابستان گوش‌هایش را از مگس حفظ می‌کرد آورد و با سایر چیزها در آتش انداخت. در اندک زمانی حیوانات هر چیزی که خاطره جونز را به یاد آنان می‌آورد از بین بردند.

در ادامه ی این کتاب آمده است:

بعد ناپلئون آن‌ها را به طویله برگرداند و به هر یک جیره دو برابر معمول و به هر سگ دو بیسکویت داد. سپس حیوانات سرود«حیوانات انگلیس»را هفت بار از سر تا ته پیاپی خواندند و پس‌ازآن خود را برای شب آماده ساختند و خوابیدند» خوابی که پیش از آن هرگز در خواب هم ندیده بودند. اما همگی طبق معمول سحر برخاستند و ناگهان حوادث پرشکوه شب پیشین یادشان آمد و دسته‌جمعی رو به چراگاه دویدند. کمی پایین‌تر از چراگاه تپه پشته‌ای بود که تقریباً بر تمام مزرعه مشرف بود.
حیوانات به بالای آن شتافتند و ازآنجا در روشنایی صبحگاهی به اطراف خیره شدند. همه مال آن‌ها بود. هرچه که می‌دیدند مال آن‌ها بود! مست و سرشار از این فکر به جست‌وخیز افتادند. و در هوا شلنگ برداشتند. میان شبنم‌ها غلط زدند و در علف‌های شیرین تابستانی چریدند. کلوخ‌ها را لگدمال کردند و بوی تند آن را بالا کشیدند. سپس به‌منظور تفتیش گشتی به اطراف مزرعه زدند و با سکوتی آميخته با تحسین زمین زراعتی» یونجه‌زار باغ میوه استخر و جنگل کوچک را ممیزی کردند. گویی این چیزها را قبلاً ندیده بودند. و حتی حالا هم مشکل باور می‌کردند که همه از آن خودشان است.

 

نتیجه گیری

در پایان، کتاب قلعه حیوانات قابل تامل و قدرتمند است که داستان مهمی در مورد خطرات توتالیتاریسم بیان می کند. در حالی که این کتاب طنزی از انقلاب روسیه است، اما امروز به همان اندازه که در سال 1945 منتشر شد، مرتبط است. این کتاب به ما یادآوری می کند که باید در مبارزه با استبداد هوشیار باشیم و این تنها راه تضمین دموکراسی این است که دائماً در برابر ظهور توتالیتاریسم محافظت شود.

0/5 (0 نظر)