تخفیف!

نخل و نارنج

روایت شور و شوق شیخ اعظم، خاتم الفقها و المجتهدین، مرتضی انصاری است که همچنان به عنوان نگین درخشان علم و تقوا ستایش می شود.

۶۴.۰۰۰ تومان

شناسه محصول: 9789649736181 دسته: , , , ,

جزئیات کتاب

وزن 208 گرم
ناشر

جمکران

نویسنده

سایز کتاب

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

نخل و نارنج

 

درباره ی کتاب :

 

یامین پور در کتاب نخل و نارنج زندگی و زمانه شیخ مرتضی انصاری را در قالب یک داستان ( خرید کتاب های مذهبی ) بیان کرده است. نویسنده در این داستان ، به جز زندگی شیخ انصاری و تاریخ علمای شیعه به موضوعات دیگر از جمله جنگ های ایران و روس، حضور انگلستان در ایران و دوران امپراتوری عثمانی پرداخته است.

 

تاثیر شیخ مرتضی انصاری بر جریان فقه شیعه مشهور است . تلاش مثال زدنی و قابل ستایش او در تربیت شاگردانی که ساختار علمی دین را قوت بخشیدند و شاگردان آن ها بعدها دنیا را تکان دادند بر همه مشخص است.

شاگردانی که این عالم تربیت کرد، پرچمدار مبارزات سیاسی تاریخ سازی در خاورمیانه شدند. به عنوان مثال میرزا محمدحسن شیرازی عهده دار پیشوای دینی شیعیان شد و توانست در برابر قرارداد استعماری عصر ناصرالدین شاه فتوای مهم تحریم تنباکو را صادر کند و مردم را به مقاومت تشویق کند.

 

«نخل و نارنج» روایت شور و شوق شیخ اعظم، خاتم الفقها و المجتهدين، مرتضی انصاری است که همچنان به عنوان نگین درخشان علم و تقوا ستایش می شود. آنچه می خوانید، داستانی است که هرچند به قلم خیال نگاشته شده است، کوشش شده بر اسناد و واقعیت های تاریخی استوار باشد.

 

شیخ مرتضی انصاری
شیخ مرتضی انصاری

بخشی از کتاب نخل و نارنج :

 

شیخ و برادرش مدت کوتاهی در بروجرد ماندند و راهی اصفهان شدند.

صبح ها بعد از اذان صبح راه می افتادند تا اذان ظهر. بعد از ادای فریضه کمی استراحت می کردند و تا مغرب خود را به یک آبادی می رساندند تا شب را بگذرانند.
مسیر بروجرد به اصفهان از میان کوه ها و دره های سرسبز زاگرس می گذشت.

در اواخر تابستان، کوهپایه ها با درختان همیشه سبز سدر و بلوط ونهرهای زلال همیشه جاری نقاشی شده بودند. هرچند فرسخ بر فراز تپه ای یا کنار رودخانه کوچکی چند چادر مویی سیاه رنگ عشایری پیدا بود که برای قشلاق به منطقه ای خنک پناه آورده بودند.

عشایر با دیدن مرتضی در هیبت یک شیخ، مصرانه از او می خواستند که مهمان آنها باشد.دوست داشتند برای تبرک رزق و روزی شان بر سر سفره آنها بنشیند. مرتضی ولوبرای نوشیدن کاسه ای شیر یا خواندن نمازی به چادر آن ها می رفت.

دوری راه فرصتی بود تا منصور، سال های فراق و بی خبری را جبران کند و از سال های دوری از برادرش خبر بگیرد.

 

 

درباره ی وحید یامین پور نویسنده ی کتاب:

 

وحید یامین پور را پیش تر و بیشتر به عنوان یک چهره ی فرهنگی و رسانه ای می شناختیم، اما او سالهاست که استاد دانشگاه و پژوهشگر عرصه هنر و فرهنگ است.

او ذوق ورزی در عرصه ادبیات را با طبع آزمایی در حوزه شعر از دوره نوجوانی اش آغاز کرده و اثر حاضر نیز اولین کتاب او در حوزه داستان است. “نخل و نارنج” که اقبال غیرمنتظره ای از سوی جامعه فرهنگی به همراه داشته.

این کتاب ادای دینی است به یکی از درخشان ترین چهره های تشیع که از قضا همشهری اوست!

 

این کتاب را به دوست داران مطالعه  تاریخ معاصر و سرگذشت بزرگان پیشنهاد می کنیم ( خرید کتاب های بیشتر در زمینه ی دینی و مذهبی )

 

 

بخش دیگری از کتاب نخل و نارنج :

 

سال ۱۱۹۶ هجری شمسی، سال آغازین هجرت علمی مرتضی بود. ملامحمدامین با مشورت شیخ حسین بار سفر بست تا مرتضی را به عتبات عالیات ببرد.

از دزفول به بصره، از بصره به نجف و از نجف به کربلا. در نجف حلقه ی درس پررونق فقیهان بزرگی چون شیخ علی و شیخ موسی کاشف الغطا برپا بود. هرچند ملامحمدامین تصمیم بر آن داشت تا فرزند نابغه خود را ابتدا به دست بزرگان کربلا بسپارد.

ریاست حوزه علمیه کربلای معلی در آن سال ها به دست فقیه پرآوازه، آیت الله سیدمحمد طباطبایی، فرزند سید علی صاحب ریاض بود و در کنار او، بزرگان دیگری چون شريف العلمای مازندرانی هم صاحب کرسی بودند…

 

کتاب نخل و نارنج را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.

 

0/5 (0 نظر)