تخفیف!

نقطه خط سطح

ارائه نکات بنیادی در مبانی هنر های تجسمی

۵۹.۰۰۰ تومان

شناسه محصول: 9789646130753 دسته:

جزئیات کتاب

وزن 224 گرم
ناشر

مارلیک

نویسنده

مترجم

سایز کتاب

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

نوبت چاپ

چاپ یازدهم

درباره ی کتاب نقطه خط سطح :

“نقطه خط سطح” اثر ” واسیلی کاندینسکی”، کتابی است که در آن به “ارائه نکات بنیادی در مبانی هنرهای تجسمی” می پردازد. در این اثر ” واسیلی کاندینسکی”،عناصر هندسی “نقطه خط سطح” را که هر نقاشی را می سازد، مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. وی پشتیبانی فیزیکی و سطح ماده ای را که هنرمند نقاشی را بر آن ترسیم می کند، صفحه ی اصلی می داند. ” واسیلی کاندینسکی” این موارد را به صورت عینی تحلیل نمی کند، بلکه آن ها را از نظر تأثیر درونیشان بر مشاهده گر می سنجد.
یک نقطه کمی رنگ است که هنرمند روی بوم گذاشته است. این نه یک نقطه ی هندسی است و نه یک انتزاع ریاضی. این پسوند ، فرم و رنگ است. این فرم می تواند یک مربع ، یک مثلث ، یک دایره ، یک ستاره یا چیز پیچیده تری باشد. نقطه مختصرترین شکل است اما با توجه به موقعیت قرارگیری آن در صفحه ی اصلی ، از تناوبی متفاوت برخوردار خواهد شد. می تواند با نقاط یا خطوط دیگر جدا و یا طنین انداز شود. خط محصول نیرویی است که در یک جهت معین اعمال شده است: نیرویی که توسط هنرمند بر روی مداد یا قلم مو وارد می شود. اشکال خطی تولید شده ممکن است انواع مختلفی داشته باشد: یک خط مستقیم ، که ناشی از یک نیروی منحصر به فرد است که در یک جهت واحد اعمال می شود. یک خط زاویه ای ، ناشی از تناوب دو نیرو در جهات مختلف ، یا یک خط منحنی (یا موج مانند) ، تولید شده توسط تأثیر دو نیرو که همزمان کار می کنند. این کتاب شامل بسیاری از نمونه های عکاسی و نقاشی از آثار ” واسیلی کاندینسکی” است که نمایش مشاهدات نظری آن به خواننده اجازه می دهد تا اثر درونی “نقطه خط سطح” را درک کند.
این کتاب مصور به تشریح سه عنصر اولیه و پایه‌ی گرافیک یعنی نقطه، خط، و سطح اختصاص دارد و طی آن نکاتی بنیادی در مبانی هنرهای تجسمی تبیین می‌گردد. به تصریح نگارنده: “هدف این کتاب صرفا توجه به عناصر پایه‌ی گرافیک به صورت عام و زیربنایی است: 1- “انتزاع” که از محیط مورد نظر مادی جدا شده است. 2- در سطح مادی تاثیرات ویژگی‌های بنیادی این سطح اهمیت می‌یابد”.

بخشی از کتاب نقطه خط سطح:

 برخی هنرمندان که آغاز عصر هنری و عصر خویش را فراموش کرده اند و هنوز در قید و بند انگیزه های انسان های غارنشین در تولید آثار هستند . آزادی هنری آنها صلب می شد حتی اگر دید بصری نقاش با توجه به امکانات و احساسات جدیدی که بطور معنوی دریافت شده و نیز از ارزشهای والا دریافت می شود همراه باشد . چشمان هنرمند به دیدن عادت می کند و از تقلید و بعدنمایی ساختگی که سبب ایجاد اشکال سه بعدی غیر واقعی شده رها می شود و به دیدن واقعیات بصری خو می گیرد . هنرمند انتزاعی یک تحصیل کرده تئوری نیست بلکه او حامل لذت بوده و خالقی است که تا ابدیت می تواند خلاق باشد نقاشی او دید تماشاچی را قدم به قدم از میان استنباط مطلوب و تزکیه ایستا تا تضاد ، هماهنگی و هارمونی پیش می برد به گونه ای که احساس لذتی که ناشی از ایجاد آرامش فضای کار است در بیننده ایجاد می شود.
این کتاب نقطه خط سطح را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]