همه دروغ می گویند

اینترنت در مورد خود واقعی ما چه می گوید؟

۵۹.۹۰۰ تومان

ناموجود

شناسه محصول: 9786007289518 دسته:

جزئیات کتاب

وزن 364 گرم
ناشر

شفاف

نویسنده

سایز کتاب

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

نوبت چاپ

چاپ پنجم

درباره ی کتاب همه دروغ می گویند:

حرف اصلی این کتاب این یک جمله است: «ما به همه دروغ می‌گوییم به جز جستجوگر گوگل». داویدوویتز  در این کتاب درباره انبوه اطلاعاتی که شرکت‌ها بزرگ به ویژه گوگل از مردم جمع می‌کنند همان Big Data و کاربرد آنها در مطالعات جامعه‌شناسانه و روان‌شناسانه و شناسایی رفتارها و عادات جوامع مختلف صحبت می‌کند. او در این اثر به موضوع جالبی اشاره می کند و آن هم این است که ما ممکن است درباره موضوعی که ذهنمان را مشغول کرده مثلا یک دل پیچه شبانه به شریک زندگی‌مان چیزی نگوییم اما حتما به سراغ گوگل می رویم تا ببینیم دردمان ممکن است نشانه چه چیزی باشد. ما ممکن است با اطرافیانمان صادق نباشیم اما از گوگل نمی‌توانیم چیزی را مخفی کنیم در نتیجه گوگل تبدیل به انبار بزرگی از داده‌های رفتاری انسان‌ها می‌شود که می‌توان در تحلیل‌های بزرگ علمی در رشته‌های مختلف از آنها استفاده کرد.

در این کتاب نویسنده برای اثبات این حرف خود، مثال‌ها، داستان‌ها و مصادیق گوناگون و جالبی می‌آورد که شنیدن و خواندشان برای همه به خصوص کاربران همیشگی اینترنت جذاب خواهد بود.

سوگیری مطلوبیت اجتماعی یکی از دلایلی است که مردم را به دروغ گفتن وادار می‌کند. زیرا افراد با گفتن دروغ‌هایی به ظاهر کوچک و بی اهمیت سعی دارند  دیگران را تحت تاثیر قرار دهند. این موضوع حتی در پرسش‌نامه‌ها و نظرسنجی‌های ناشناس و غیر حضوری نیز صادق است. میل به مقبولیت اجتماعی موجب می‌گردد افراد در مورد حقوق، معدل دانشگاه، فعالیت‌های خیریه، شرکت در انتخابات و مصرف مواد مخدر دروغ بگویند. گرایش مردم به ساختن تصویری بی نقص از خود و کسب مقبولیت از جانب دوست، شریک تجاری و حتی پژوهشگران موجب می‌گردد مطالعه‌ی رفتار و افکار آنها با خطا روبه‌رو گردد و اطلاعات نادرستی را در اختیار نهادهای مرتبط قرار دهد.

 

درباره‌ی سث استفنز، دانشمند داده‌ی گوگل

 سث استفنز کارشناس داده‌ی آمریکایی در 15 سپتامبر سال 1982 به دنیا آمد. او دانش آموخته‌ی رشته‌ی فلسفه از دانشگاه استنفورد بوده و مدرک دکترای خود را در رشته‌ی اقتصاد و در سال 2013 از دانشگاه هاروارد اخد کرده است. سث اسفنس به عنوان کارشناس داده در شرکت گوگل کار کرده است. کتاب «همه دروغ می‌گویند» کتاب اول اوست که حاصل تجربیات او در شرکت گوگل به شمار می‌آید. این کتاب برای او شهرت زیادی به همراه داشت. او اکنون در حال حاضر در نیویورک تایمز مشغول به کار است.

 

 خواندن کتاب همه دروغ می‌ گویند را به چه کسانی پیشنهاد می‌ کنیم؟

تمامی کاربران اینترنت و استفاده‌کنندگان از فضای مجازی به ویژه کسانی که مایلند کوچکترین اطلاعات زندگی‌شان را از طریق جستجوگر گوگل پیدا کنند این اثر را بخوانند.

 

در بخشی از کتاب همه دروغ می‌گویند می‌خوانیم

همه دروغ می گویند.

مردم در ارتباط با تعداد نوشیدنی هایی که در مسیر خانه نوشیده اند دروغ می گویند؛ آن ها در ارتباط با تعداد دفعاتی که به باشگاه می‌روند. قیمت کفش های نوی خود و اینکه کتاب خاصی را خوانده اند. دروغ می گویند. آن ها به دروغ مرخصی استعلاجی می گیرند و می‌گویند در تماس خواهند بود در حالی که نخواهند بود. آن ها می گویند موضوع ناراحتی شان رفتار شما نیست در حالی که هست. آن ها می گویند شما را دوست دارند در حالی که ندارند. آن ها می گویند خوشحال اند زمانی که ناراحت هستند. آن ها می گویند به زنان علاقه‌مندند در حالی که به مردان علاقه دارند.

مردم به دوستانشان دروغ می گویند. به رئیسشان دروغ می گویند. به بچه ها دروغ می گویند. به پدر و مادرخود دروغ می گویند. آن ها به دکترها دروغ می گویند. به همسرشان دروغ می گویند. مردم به خودشان دروغ می گویند. و شکی نیست که به نظرسنجی ها هم دروغ می گویند.

و این هم نظرسنجی مختصر من برای شما:

آیا تا به حال در انتخابات تقلب کرده‌اید؟…..

آیا تا به حال راجع به کشتن کسی خیال بافی کرده‌اید؟….

وسوسه شدید دروغ بگویید؟ عده ی زبادی از مردم رفتارها و افکار خجالت آور را کم تر از آنچه که در واقعیت است در نظرسنجی ها اعلام می کنند. آن ها دوست دارند که خوب به نظر بيایند حتی اگر اکثر نظرسنجی ها به طور ناشناس و بی نام باشند. به این موضوع»«سوگیری مقبولیت اجتماعی» گفته می شود.

مقاله‌ای بسیار مهم در سال ۱۹۵۰ شواهد قدرتمندی از نحوه‌ی قربانی شدن نظرسنجی‌ها در دام این سوگیری ارائه می‌دهد. محققان داده‌هایی را از مراجع رسمی درباره‌ی ساکنین دنور جمع‌آوری کردند: چند درصد از آنان در رای‌گیری شرکت کرده‌اند. به خیریه کمک کرده‌اند و کارت کتابخانه دارند. سپس محققان از ساکنین نظرسنجی کردند که ببینند آیا نتایج هم‌خوانی دارد. نتایج شوکه کننده بود. آنچه ساکنین به نظرسنجی‌ها اعلام کرده بودند خیلی متفاوت‌تر از چیزی بود که محققان جمع‌آوری کرده بودند. باوجوداینکه کسی نام خود را بیان نکرده بود. تعداد زیادی از مردم درباره شرکت در انتخابات» موضع رأی دهی و کمک‌های خیریه خود اغراق کرده بودند.

 

کتاب همه دروغ می گویند را به همراه تخفیف ویژه ی آن خریداری کنید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]