وبلاگ ها

معرفی دسته ی داستان کودک و نوجوان

کودک و نوجوان

کتاب کودک و نوجوان:

 

تمام قصه ها، چه داستان کودکانه ( داستان های مخصوص کودک و نوجوان ) چه قصه های بزرگسال همه با موضوع های مشخص و در مکان معلوم شکل گرفته است.

انسان از همان اول قصه ها را به صورت شفاهی بیان می کرده و به نسل های بعد نیز منتقل کرده است.

تاثیر قصه بر زندگی و آینده ی کودک یک امر مشخص و معلوم است به طوری که بسیاری از کارشناسان برای برخورد با

کودک عصبی و لجباز روش قصه درمانی را پیشنهاد می دهند.

dastane koodakane 300x213 - معرفی دسته ی داستان کودک و نوجوان

درباره ی هنر قصه گویی و داستان کودکانه:

قصه گویی نوعی بیان خلاقانه تخیل است که این کار نیازمند به کلمات با تنوع لحن است تا قصه های جالب و جذاب برای شنوندگان داشته باشد.

وقتی قصه گوی یک قصه خوب را بیان کند به شنونده این امکان را می دهد که خیال پردازی کند و حس قصه پردازی او تحریک می شود. نمایش عروسکی، موسیقی و شعر می تواند به صورت قصه انجام شود.

تعریف کردن قصه برای کودک باعث می شود که او دنیای اطرافش را بشناسد و تخیلات قوی و خوبی داشته باشد به همین دلیل بسیار از روان شناسان تربیتی این باور را دارند که می تواند آموزش دادن مسائل مختلف به شکل قصه ، در رشد اخلاقی و روانی آن ها تاثیر داشته باشد.

فواید قصه گویی و داستان برای کودک و نوجوان

مهارت شنیداری کودک و نوجوان را تقویت می کند:

جلب کردن توجه کودک برای مدت طولانی همیشه آسان نیست. بسیاری از بچه ها بسیار سخت برای زمان طولانی روی چیزی تمرکز می کنند. آنها یا به لب می نشینند و بیشتر صحبت می کنند یا ذهنشان به جای دیگری سرگردان می شود. با این حال، انجام داستان گویی با کودکان باعث می شود مهارت های شنوایی آن تقویت شود. این کار باعث می شود تا آنها توجه بیشتری بکنند و یاد می گیرند که چگونه تمرکز خود را روی یک موضوع زیاد کنند.

درک فرهنگی آنها را افزایش می دهد:

داستان چشمان کودکان را به چیزهای جدید باز می کند.

مکان ها، فرهنگ، سنت ها. این باعث می شود آنها تصور کنند که در جای شخصیت های داستان قرار گرفته اند که در تلاش برای درک اعمالشان، همدلی آنها را تقویت می کند.

دانش هایی هایی را به کودک و نوجوان شما اضافه می کند:

کودکان عاشق گوش دادن به داستان هستند. وقتی وقت کافی را برای داستان سرایی با آنها اختصاص می دهید، دانشی را القا می کنید که آنها می توانند در آینده با خودشان حمل کنند. داستان هایی با شخصیت هایی که می توانند درس های آنها را تقلید کنند یا داستان هایی با پیام های معنادار به آنها بگویید.

وقت گذاشتن برای انجام این کار درس های ارزشمندی را به کودکان می دهند و به آنها کمک می کند تا مهربانی، محبت، صداقت، دوستی و موارد دیگر بیاموزند.

تخیل آنها را تقویت می کند:

وقتی کودکان به داستانی گوش می دهند، باعث می شود شخصیت ها، طرح داستان، صحنه و غیره را تصور کنند و قوه تخیل خود را افزایش دهند.

این با تماشای چیزی روی صفحه نمایش متفاوت است. آن‌ها می‌توانند داستان را تصور کنند که چگونه می‌خواهند در ذهنشان به نظر برسد. حتی می تواند خلاقیت آنها را زیاد کند و آنها را به سمت ایده های جدید باز کند.

مهارت های ارتباطی کودک و نوجوان را تقویت می کند:

داستان برای کودکان می تواند قدرت بیان آنها را افزایش دهد. باعث می شود آنها را تشویق کند تا افکار، احساسات و ایده های خود را بیان کنند. هنگام انجام داستان گویی، کودک خود را تشویق کنید تا درباره ی داستان سؤال بپرسد یا درباره افکار خود حرف بزند. وقتی این کار را همراه با کودک خود انجام می دهید باعث می شود آنها دایره لغات گسترده تری داشته باشند و کلمات جدید را انتخاب می کنند.

حافظه آنها را تقویت می کند:

قصه گویی راهی عالی برای تقویت حافظه کودک شماست.

وقتی داستانی را برای آنها می خوانید، می توانید از آنها بخواهید تا برخی از جزئیات را تعریف کنند یا به خاطر بیاورند یا موضوع آن را برسی کند. از آنها سوال بپرسید و ببینید چقدر از اطلاعات را حفظ کرده اند یا به خاطر دارند.

یادگیری را برای کودک و نوجوان آسان تر می کند:

داستان برای کودکان پلی برای یادگیری حرفه ایی تر است. این یک راه عالی برای آمادگی آنها برای رفتن به مدرسه است. یادگیری را آسان تر و طبیعی می کند. همانطور که در بالا ذکر شد، داستان سرایی به افزایش تمرکز و تمرکز کودک کمک می کند که در شروع مدرسه بسیار مهم است.

کتاب های داستان مخصوص دختران :

کتاب داستان‌های جذاب دخترانه، کودک را با خودش به دنیای موجودات خیالی جذاب می‌برد و برای او قصه‌ای جذاب تعریف می‌کند. دختران نیازمند رویاپردازی ها و خیال پردازی های دخترانه و اغنا شدن این نیاز با استفاده از کتاب های مخصوص دختران هستند.

مهارت های اجتماعی کودک و نوجوان را بهبود می بخشد:

از طریق قصه‌گویی، کودکان یاد می‌گیرند که چگونه توجه کنند و به طور فعال به کسی که صحبت می کند گوش دهند. آنها یاد می گیرند که وقتی به صحبت های دیگران گوش می دهند صبورتر باشند.

قصه گویی می تواند به بچه های جوان چیزهای زیادی در مورد دنیا و زندگی بیاموزد. این به آنها فرصت های زیادی برای یادگیری ایده های فوق العاده و چیزهایی می دهد که قبلاً هرگز با آنها برخورد نکرده بودند. با توجه به این مزایا، والدین همه دلایلی را دارند که زمان کافی را برای داستان گویی با فرزندان خود صرف کنند.

کتاب دانستنی های علمی برای کودکان:

دانستنی های علمی برای کودکان و نوجوانان شامل آثاری است که در درجه اول برای بالابردن اطلاعات علمی و مهارت های مختلف کودک و گسترش دانش آنها در زمینه های علمی، فرهنگی، دینی، تاریخی و جز اینها آفریده شده است. کودکان علاوه بر قصه و شعر به کتاب هایی نیاز دارند که پاسخگوی کنجکاوی آنها در زمینه های مختلف باشد. کنجکاوی یکی از بارزترین خصایص ذهن کودک است.

این کنجکاوی کودک را به سوی مشاهده دنیای بیرون و درک رموز آن می کشاند. کودک دنیای بیرون را مانند پهنه گسترده ای از اکتشاف نگاه می کند. ادبیات غیرداستانی از حس کنجکاوی کودک برای بالابردن دانش و اصلاح بینش او به بهترین وجه فایده می برد. کودکان پی در پی سؤال می کنند و بسیاری از این سؤال ها در مورد مسائل مهم هستی است، چرا زمین گرد است؟ خورشید شب ها کجا می رود؟

کتاب های روانشناسی کودک و نوجوان:

در حال حاضر کتاب‌های زیادی در زمینه روانشناسی کودک وجود دارد و در دسترس والدین و مربیان می‌باشد. این کتاب ‌ها کمک می‌کند تا بتوانند راه‌حل‌های علمی، قابل قبول و کارآمدی برای برخورد با مسایلی که در زمینه تربیت کودک به وجود می‌آید بیابند. در این مجموعه کتاب‌هایی با موضوعات مختلف و به همراه توضیح و خلاصه‌ای از آن در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است.

چگونه کودک و نوجوانان را به مطالعه و خواندن کتاب علاقه مند کنیم؟

عشق به مطالعه دروازه‌ی دنیای یادگیری، فرهنگ و اندیشه را به روی نوجوانان می‌گشاید. در ایجاد این عشق و تعمیق و تبدیل آن به نیاز معنوی کودک و نوجوان، خانواده، گروه همسالان، آموزگاران و کتابداران نقش مهمی دارند.

  • دربارهٔ کتاب‌های مورد علاقهٔ خود در نوجوانی با فرزندانتان حرف بزنید. آن‌ها در این سن دوست دارند از احساسات شما در آن زمان آگاهی پیداکنند. سعی کنید صمیمانه درک کنند شما هم زمانی نوجوان بوده‌اید و توانایی‌ها و علاقه‌هایتان هم در حد سن خودتان بوده است و حالا آن هارابه یاد دارید. این کار درهای ارتباط وگفت‌وگو در زمینهٔ کتاب و کتابخوانی را میان شما و فرزندانتان می‌گشاید.
  • روزنامه را به شکل خانوادگی بخوانید. برای نوجوانان، صفحهٔ حوادث یا کاریکاتورها جذاب‌اند. سعی کنیدنوبت خواندن میان افراد خانواده بگردد. یک شب شما، یک شب همسرتان و بعد پسر یا دخترتان. دربارهٔ مطالب روزنامه با همسرتان حرف بزنید. حتی اگر فرزندانتان مشغول کارشان باشند، چنین گفت و گو هایی تأثیرگذارند.
  • برای نشان دادن سودمندی خواندن، نمونه‌های عملی ارائه دهید. اگر غذای خوشمزه‌ای پخته‌اید، بگویید که از فلان کتاب دستور پختش را برداشته‌اید، یا الگوی کاردستی‌تان را از یک کتاب یا نشریه در آورده‌اید. برای تعمیر بعضی از وسایل، اگر کتابی با این موضوع در کتابخانه دارید، باکمک فرزندتان از آن برای تعمیر وسیلهٔ مورد نظر استفاده کنید.

برخی از کتاب های کودک و نوجوان

barat 2735 768x768 1 300x300 - معرفی دسته ی داستان کودک و نوجوان

کتاب خانگی ها :

درباره ی کتاب:

کتاب خانگی ها (تقویت هوش، شعرهای کودکانه، رنگ آمیزی، واقعیت افزوده) (خرید کتاب) گروه سنی: الف، ب شاعر: کتایون اسلامی تصویرگر: لیلا باباخانی در این کتاب که از مجموعه کتابهای تعاملی با تکنولوژی واقعیت افزوده «انتشارات یوتا» می باشد، کودک دلبند شما همزمان با رنگ آمیزی داخل کتاب می تواند نتیجه کار خود را در گوشی همراه یا تبلت مشاهده نماید و حس خوب زنده بودن تصاویر کتاب را تجربه کند.

هر دو صفحه از کتاب شامل رنگ آمیزی، شعر کودکانه و سرگرمی مارپیچ (maze) می باشد. همچنین با دریافت و نصب نرم افزار «ناروال و حیوانات» علاوه بر داشتن یک کتاب جذاب و سرگرم کننده، از واقعیت افزوده کتاب نیز استفاده کنید. در واقعیت افزوده کتاب که پس از نصب نرم افزار فعال می گردد، امکاناتی از جمله تصاویر سه بعدی، انیمیشن، ترانه های شاد و آموزشی کودکانه و قابلیت گرفتن عکس در کنار حیوانات قرار داده شدُه است.

 

ashnaee ba heivanat 768x858 1 269x300 - معرفی دسته ی داستان کودک و نوجوان

آشنایی با حیوانات اهلی داستان کودکانه

درباره ی کتاب :

کتاب آشنایی با حیوانات اهلی ( خرید کتاب ) برای یادگیری کودکان شما به همراه شعر و تصاویر زیبا می باشد.

  • این کتاب برای آشنایی کودکان خردسال با حیوانات می باشد.
  • تمام صفحات این کتاب دارای جلد سخت مقوایی می باشد.
  • جنس این کتاب به طوری است که کودک خردسال شما قادر به پاره کردن آن نخواهد بود.
  • این کتاب با استفاده از شعر و عکس حیوان مورد نظر کودک را تشویق به یادگیری بهتر درباره ی حیوانات اهلی می کند.
  • در این کتاب نام انگلیسی حیوانات هم ذکر شده تا کودکان را از سنین کم با زبان دوم آشنا کند.
  • سایز این کتاب خشتی کوچک و در ده صفحه ی گلاسه و برق رنگی می باشد.

 

dastan haye kohan 300x300 - معرفی دسته ی داستان کودک و نوجوان

بوستان و گلستان مجموعه قصه های کهن داستان کودکانه :

درباره ی کتاب:

مجموعه قصه های کهن ( خرید کتاب ) داستان هایی است که از کتاب ها ی بزرگان ادبیات ایران جمع آوری شده داستان هایی پر از ماجراهای جالب و آموزنده هدف مجموعه ی قصه های کهن این است ، که کودکان را بزرگان ادبیات ایران آشنا کند بزرگانی مثل سعدی و مولوی و فردوسی و عطار و نظامی…

این مجموعه با زبانی ساده کودکان را به دنیای ادبیات گذشته ی ایران می برد و پنجره ای است برای آشنایی کودکان با این آثار با ارزش.

 

zibaye khofte 300x300 - معرفی دسته ی داستان کودک و نوجوان

 زیبای خفته داستان کودکانه:

درباره ی کتاب:

یکی بود، یکی نبود. ( صفحه ی محصول )زیر گنبد کبود، در سرزمینی دور پادشاه مهربانی زندگی می کرد.پادشاه و ملکه بیش تر از هر چیزی در این دنیا یک بچه می خواستند، تا این که به آرزویشان رسیدند و سرانجام، شاهزاده خانم کوچولو به دنیا آمد. پادشاه با خوشحالی تصمیم گرفت جشن بزرگی برای شاهزاده خانم کوچولو بر پا کند.همه دوستان و فامیل برای این جشن باشکوه دعوت شدند. پادشاه از پری های جادویی هم دعوت کردند تا به جشن شاهزاده خانم بیایند. در روز جشن،مهمانان با هدیه های زیادی از راه رسیدند و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *